SISE 2016 WEST POINT CONFERENCE SESSIONS

 

Session 1: Systems Design
Time
Paper
08:30-09:10

Design of a Streamlined Grant Proposal Development System for University Research
- Giselle Sombito, Pranav Sikka, Jeffrey Prindle, and Christian Yi

09:10-09:50

Design of a Transoceanic Cable Protection System
- Isaac Geisler, Felipe Cardenas, Dane Underwood, and Kumar Karra

10:10-10:50

Design of a System for Prevention of Anterior Cruciate Ligament Injuries
- Maribeth Burns, Andrew Tesnow, Amr Attyah, and Samuel Miller

10:50-11:30

Design of a Hands-Free Interface for Object Relocation for Paralyzed Individuals
- Kassidy Kenney, Kimberly Harrington, Muhammad Sungkar, and Angelo Huan

13:00-13:40

Design of an Orbital Debris Remediation System
- Benjamin Noble, Yahya Almanee, Abdulelah Shakir, and Sungmin Park

13:40-14:20

Design of the Life-Ring Delivery Drone System for Rip Current Rescue
- Andrew Hardy, Lahari Venuthurupalli, Mohammed Rajeh, and Gang Xiang

14:20-15:00

Systems Design - Hyperloop Subsystem Design
- Lei Cheng, Cody O'Connor, Jonathan Metzger, Kirin Elahi, Brian Katan, and Anthony Citriniti

Back to Top

Session 2: Systems Design for Defense Applications
Time
Paper
08:30-09:10

A Method of Analysis for Incidents Involving Unmanned Aerial Systems
- Arthur Branch, Kris Cate, Waqar Chaudhry, and Mark Palmer

09:10-09:50

System for Corrosion Inspection and Monitoring
- Ryan Alexander, Matthew Altamirano, Saruul Batdorj, Matthew Brooks, Pascal Brun, Antelmo Del Angel, Alexander de la Rosa, and Craig Brewer

10:10-10:50

Weapons Characterization for Accelerating Small Arms Testing
- Kevin Ferguson, Zachary Hall, Andrew Lee, and Myles Walters

10:50-11:30

Tradespace Analysis of the Rucksack Portable UAS
- Brady Carroll, Pierre Archambeau, Creighton Monson, Nebyou Abera, Joseph Lipshutz, Matthew Dennison, Anthony Glover and Robert Kewley

13:00-13:40

Multi Mission Launcher Magazine Management Algorithm
- CDTs Henry Etchberger, Cody Guerry, Matthew Loza, David Williams, and MAJ Paul Santamaria

13:40-14:20

Creating a Nett Warrior VBS Integrated Training Tool
- Jordan Lee, Eric Lopez, Zhaina Myrzakhanova, Michael Robinson, and Gregory Bew

Back to Top

Session 3: Process Modeling and Analysis
08:30-09:10

A Methodology for Assessing Optimum Penetration of Power Generation and Energy Storage Technologies into the Electric Power Grid
- Tyler Jenkins, Tulio Tablada, Michael Teklie and Arsonia Alemayehu

09:10-09:50

Integrating Kinetic Energy and Directed Energy For Counter-Rocket Artillery Mortar Missions
- Jacob Cole, Garrison Franklin, Othie Freeny and Ryan Gallagher

10:10-10:50

Analysis of Alternatives for GPS-Denied Navigation for the Army's Small Unmanned Aircraft Systems
- Ramsay Talmadge, Luke Jenkins, Drew Hidalgo, and Josh Olivas

10:50-11:30

Design of an Expert System Coach for Complex Team Sports
- Brice Colcombe, Lindsay Horton, Muhammad Ommer, and Julia Teng

13:00-13:40

Prime Item Development Specification Re-Verification Framework (PIDS RVF)
- Owen Bailey, Zachary Sostak, DeAndre' Bell, Andrew Soncini, and Jasmine Motupalli

13:40-14:20

Corrosion Based Research on Sustainment of Air Defense Systems
- Austin McCasin, Andrew Pilkington and William Morrison

14:20-15:00

Veterans Affairs Inventory Management
- Tyler Beneke, Lacey Burnette, Alexa Koenigseder, and Victoria McDaniel

Back to Top

Session 4: Modeling and Simulation for Defense Applications
Time
Paper
08:30-09:10

Deterrence Model
- Alexander Hart, James Moore, Steve Swiniarski and Jared Sturgell

09:10-09:50

Soldier Power Decision Support Tool
- Samir Abdelkhalek, Austin Canara, Paul Evangelista, Kyle French and Nathan Penick

10:10-10:50

Modeling and Analysis of the UH-60 Recapitalization Process at the Corpus Christi Army Depot
- John Harvey, Harrison McCormick, Kevin O'Brien, and Thomas Ritchie

10:50-11:30

Using Big Data to Identify Critical Engagement and Target Networks for Combatant Commanders
- Aaron Churchill, Matthew Gramling, Samuel Speer, Avrie Welton, and Gregory L. Boylan

13:00-13:40

Tactical Situational Awareness Test (TSAT) Refinement
- Alexandra Baker, Adam Jimenez, Olivia Nardone, Steven Ocasio, and Gregory Bew

Back to Top

Session 5: Problem Solving
Time
Paper
08:30-09:10

Reducing the Visual Signature of the M4A1 Rifle
- Duke Choi, Kelvin Hockenbraugh-White, Jessica McAllister, Christian Mckenrick, and Paul Santamaria

09:10-09:50

Developing an Exoskeleton Test Plan for the TALOS Program
- Ryan Clark, Andres Martinez, Alexander Velazquez, Aaron Yoshizuka, and Vikram Mittal

10:10-10:50

Architecting a Development and Testing Plan for the Army's Common Operating Network
- Christian Considine, Sean Crowley, George Gardner, Caulin Shannon, Michael J. Kwinn Jr. PhD, Steven Henderson PhD, and Paul Santamaria

10:50-11:30

Medical Resources Implications of a Megacity CBRNE Event
- Shane Connolly, Tyler McLees, James McNulty, Leah Wasserman, and Dr. Kenneth McDonald

13:00-13:40

Design of Enhanced Methods for Aircraft Fuselage Inspection
- Rui Filipe Fernandez, Kevin Keller, and Jeffrey Robins

13:40-14:20

Autonomous Aerial Radio Frequency Source Geolocation
- Soren Christensen, Mitchell Melville, Sarah Neumann, Quinn Stank, Major Jesse Pietz, Dr. Joe Wilck, and Captain Philip Cho

14:20-15:00

3D Tactile Map Printing for the Visually Impaired in Boston
- Caitlin Dixon, Gregory Nielsen, Claire Reardon, Hiroki Sayama, Daniel Silfer, and Stephanie Stahovic

Back to Top

Session 6: Project and Engineering Management
Time
Paper
08:30-09:10

Applying Value-Focused Thinking to a Make Versus Buy Decision
- John Barnett, William Dempsey, Matthew Giachinta, Matt Hugenberg, Alijah Talley, and Lieutenant Colonel Anthony Bianchi

09:10-09:50

Engineered Resilient System Life Cycle Costing Model
- Allen Blash, William Butler, Lindy Clark, Kyle Fleming, and LTC Jennifer Kasker

10:10-10:50

Glenn G. Bartle Library Public Space Redesign
- Colleen Turner, Michael Bush, Franciele Ferrarezzo, Sara Kohtz, Katherine Leenig, Kyle Streb, Jill Dixon, and Aleshia Huber

10:50-11:30

Return on Investment Process and Methodology for Determining Capital Investments in Government Owned Contractor Operated Ammunition Manufacturing Facilities
- Connor Farley, Andrew Irwin, Alex Johnson, John Sabert, and John Farr

13:00-13:40

Writing High Quality Code to Facilitate Project Management
- Paula Huang, Gang Qu, Ganesh Alhat, Emily Leung, and Bill Olsen

13:40-14:20

Bad Moon Rising: Meeting the Army's Cargo Aviation Needs through 2065
- Alex Daly, Bert DeForest, Joe Meier, Jared Rogers, and Colonel Daniel J. McCarthy, PhD

14:20-15:00

Black Knight II
- Jarek Connolly and Roger Burk

Back to Top

Session 7: Decision Analysis
Time
Paper
08:30-09:10

Identifying and Quantifying Critical Information Streams for Tactical Combat Decision Modeling
- Daniel Goodman, Shea Mullins, Josh McDonald, James Cho, Gregory Boylan

09:10-09:50

Site Selection for Joint Logistics over the Shore (JLOTS) Operations Using Multi-Objective Decision Analysis
- Mike Evans, Mike Lami, Brendan Madarasz, Benjamin Smith, and Chris Green

10:10-10:50

Interfaith Second Location Study
- Gregory Linden, Liam Adair, Kara Youngs, Eric Hirsh and Kenny Balling

10:50-11:30

Multi-Attribute Decision Analysis Tool Capstone
- Keegan Flynn, Spencer Read, Robert Wintersteen, Samuel Jung, John Menges and Roger Burk

13:00-13:40

Design of a Decision Support System for Safe Landing of High-Drag, Low-Inertia Light Sport and Experimental Aircraft
- Hannah McNeill, Maria Ayllon, Taner Goncer, and Yousaf Salim

13:40-14:20

Complementary & Integrative Health Analysis
- Matt Burzenski, Dalton Hayes, Bakytzhan Kalybekov, Abbey Wolters, Jesse Pietz, Joseph Wilck, and Drew Ives

Back to Top

Session 8: Modeling and Simulation
Time
Paper
08:30-09:10

Early Synthetic Prototyping in the Army Acquisition Process
- Luke Dressman, Kenneth Edwards, Jean Parker, and Joshua Petrovic

09:10-09:50

Hyperloop Pod Levitation Subsystem Testbed
- Anthony Anzalone, Tyler Mehlman, Matthew Jones, Juan Carlos Medina, Noah B. Singer, Noah L. Singer, Allen Cao, Kaila Umbach, Lauren Maietti, Hugo Bernal, and Ryan Goldband

10:10-10:50

Modeling a Food Distribution Network
- Joshua Akers, Forrest Bartz, Daniel Beck, Israel Castro, and Dr. Kenneth McDonald

10:50-11:30

The Effects of Population Displacement on Community Resilience
- Bryce Barnes, Taylor Gerlinger, David Proctor, and D. Alec Zeck

13:00-13:40

Simulation of High-Mix Low-Volume Circuit Card Assembly Process
- Jordi Escorcia, Dylan Gagnon, Rachel Laghezza, Matthew Montes, Abhishek Paul, Thomas J. Schaefer, and Anthony Paradiso

13:40-14:20

Modeling Post-Secondary Alternatives among High Performing Minority Students
- Tala Atimalala, Connor Cook, Averi Jolly, and Jesse Shackelford

Back to Top

Session 9: Process Optimization
Time
Paper
08:30-09:10

Reducing Administrative Time for Labor Reporting at Tobyhanna Army Depot
- Brandon Hardman, Christian Mapes, Ryan Utter, Molly Wharton, and Jose A. Ramirez

09:10-09:50

West Point Energy Capstone Initiative
- Nick Candelmo, Peterson Lee, Brandon Roberts, and Joyce Wu

10:10-10:50

Client Support Analysis and Improvement
- Luke Poulos, Luis Vega, Ryan Whitney, Justin Hawkins, and LTC Edward Teague

10:50-11:30

Reducing Field Service Personnel While Maintaining Operational Force Capacity
- Jesse Glenn, Soderia Kakoulakis, Samuel Mo, and Jacob Page

13:00-13:40

Optimization of the Medical Center Emergency Department
- Madison Bishop, Anna Fleckenstein, Charles Forey, and Nicole Kittleson

13:40-14:20

Lean Six Sigma Visual Workplace Improvement
- Richard Irwin, Richard Koch, Justin Reece, William Weldon, and Michael Gabrhel

Back to Top

Session 10: Honors Projects
Time
Paper
08:30-09:10

Developing a Command System to Control both Human and Robotic Elements
- Sean Crowley and Robert H. Kewley

09:10-09:50

Analyzing Behavioral Effects on Tactical Situational Awareness
- Olivia Nardone and Gregory Bew

10:10-10:50

Evaluating Officer Retirement under the New DoD Retirement System Using Single Objective Decision Analysis
- Andrew Pilkington and Chris Green

10:50-11:30

Minimum Threshold for Energy Harvesting
- Alexandra M. Baker and Gregory Bew

13:00-13:40

Chasing Excellence
- Owen Bailey and Paul Evangelista

13:40-14:20

The Objective Truth about Baseball: Pythagorean Expectation and Luck
- Daniel Goodman, Major Danny Thebeau, and Dr. Ricardo Valerdi

14:20-15:00

Cost Estimation in Project Management
- Steven Swiniarski

Back to Top

Session 11: Hollis Award
Time
Paper
10:10-10:50

Fraud Detection Through Cluster Analysis
- Andres Martinez

10:50-11:30

Soldier Power Decision Support Tool
- Samir Abdelkhalek, Austin Canara, Paul Evangelista, Kyle French and Nathan Penick

13:00-13:40

Site Selection for Joint Logistics over the Shore (JLOTS) Operations Using Multi-Objective Decision Analysis
- Mike Evans, Mike Lami, Brendan Madarasz, Benjamin Smith, and Chris Green

13:40-14:20

Chasing Excellence
- Owen Bailey and Paul Evangelista

14:20-15:00

Architecting a Development and Testing Plan for the Army's Common Operating Network
- Christian Considine, Sean Crowley, George Gardner, Caulin Shannon, Michael J. Kwinn Jr. PhD, Steven Henderson PhD, and Paul Santamaria

Back to Top