SISE 2015 WEST POINT CONFERENCE SESSIONS

TRACK DETAILS

Track 1: Systems Design

This track showcases projects from engineering and problem solving that feature significant levels of systems design. This includes notable examples of requirements specification, functional analysis, systems architecture, model-based systems engineering, or the use of modeling and simulation in the design process.

Track 2: Systems Design for Defense Application

This track showcases projects from defense- related projects that feature significant levels of systems design. This includes notable examples of requirements specification, functional analysis, systems architecture, model-based systems engineering, or the use of modeling and simulation in the design process.

Track 3: Process Modeling and Analysis

This track deals with methods and applications addressing the modeling of partially ordered activities to achieve a goal for systems existing in the real- world (process analysis) or not (processing engineering), to support effective design or systems improvement.

Track 4: Modeling and Simulation for Defense Applications

This track deals with modeling methods and applications for representing static or dynamic characteristics of systems in order to support effective systems design or improvement, specifically for military applications.

Track 5: Problem Solving in Systems Engineering

This track features projects that apply systems engineering principles and processes to solving problems. Emphasis is on correctly defining the problem, generating possible solutions, then choosing and implementing the best one.

Track 6: Hollis Award

The Walter W. Hollis Awardbs annual competition is co-sponsored by the Department of Systems Engineering and the Department of Mathematical Sciences which recognizes excellence in military operations research and systems analysis.

Track 7: Decision Analysis

This track deals with evaluating complex non-repetitive decision opportunities by systematically examining values, uncertain variables, preferences, and alternatives.

Track 8: Modeling and Simulation

This track deals with modeling methods and applications for representing static or dynamic characteristics of systems in order to support effective systems design or improvement.

Track 9: Engineering Management

This track features applications of engineering principles to operations and business practice. Presentations include engineering surrounding product development, manufacturing, construction design engineering, industrial engineering, technology, production, or any other field that employs personnel who perform an engineering function.

Track 10: Model Based Systems Engineering

This track features projects which utilize a significant modeling component used to support system requirements, design, analysis, verification and validation activities beginning in the conceptual design phase and continuing throughout development and later life cycle phases.

Track 1: Systems Design
Time
Paper
8:30-9:10

Life-Cycle-Cost (LCC) Model for the Design of a Bridge Vibration Monitoring System (BVMS)
- Ahsan Zulfiqar, Miryam Cabieses, Namra Khan, and Andrew Mikhail

9:10-9:50
Special Track Break for Systems Design
9:50-10:30

Columbia University Sustainable Development Capstone
- Declan Devin, Magaly Santillan, Jose Flores, Norman Shafto, Teo King, Alan Jabbour, Coralie Harouni, Katja Lazar, Kyul Rhee, and Radley Horton

10:30-11:10

A System Capabilities Assessment Approach for Conceptual Design
- Kristina Muller, Todd McDonald, Esther Jang, Zachary Woods, and Patrick Driscoll

11:10-11:50

Distributed Soldier Representation: Implementing Cohesion in Combat Simulations
- Kevin Fletcher, Scott McCabe, Taylor Truan, and Matt Walker

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

Design of a Low-Cost Flight Parameterization System for use by General Aviation
- Chad Bonadonna, Don Brody, and Alejandro Lopez

13:40-14:20
Raven Eye: A Mobile Computing Solution for Site Exploitation
- Juan Archuleta, Sergio Jimenez, Ben Kline, Diana Tsang, and Steven Henderson

Back to Top

Track 2: Systems Design for Defense Applications
Time
Paper
8:30-9:10

Department of Defense Assessment System Project (DoDASP)
- Samantha Dorminey, Daniel Lasche, Angel Santiago, and Milton Washington

9:10-9:50
Special Track Break for Systems Design for Defense Applications
9:50-10:30

Black Knight II
- Mallory Herron, John Marotti, Lucas Ruff, Benjamin Young, Andrew Huang, Rachel Oliver, Alberto Squatrito, Roger Burk, Matt Burrow, and Brodie Hoyer

10:30-11:10

Intelligence Surveillance Reconnaissance Search Window for Missile Defense
- Timothy Elkins, Richard Wilson, and John Jarreau

11:10-11:50

Designing an Alternative Energy System for a Forward Operating Base
- Katrina Mecklenburg, Jacob Semerar, Jennifer Guzowski, and Alex Ganz

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

Distribution of Full Motion Video from UAS to NETT Warrior
- Gino Debartolo, Robert Sagona, Jeffrey Powers, and Roger Burk

Back to Top

Track 3: Process Modeling and Analysis
Time
Paper
8:30-9:10

Inventory Management Improvements for Iron Mountain Inc.
- Devon Kelly-Saiz, Milcah Umali, and Bryan Bonilla

9:10-9:50

Modeling and Analysis of the Rotor Blade Refurbishment Process at the Corpus Christi Army Depot
- Nathaniel Green, David Jaye, and Stephen Kerns

9:50-10:30
Special Track Break for Process Modeling and Analysis
10:30-11:10

Design of a Procedure Analysis Tool (PAT) for the FAA Human Factors Certification Process
- Heather Johnson, Houda Kerkoub, Shaida Latifi, Mumtahina Mahmud, and Alexis Nittoli

11:10-11:50

Mobile Depot Maintenance Process Improvement at Tobyhanna Army Depot
- Richard Nehring, Andrew Carstensen, Philip Stone, Lara Wilson, Jennifer Condrad, and Donna Korycinski

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

Hotel Eleganté Room Occupancy Forecasting
- Garrett Jameson, Maxwell Krasnov, and Connor Lee

13:40-14:20

Processing Updated Imagery for Use in Dismounted Mission Planning on NETT Warrior
- Gene Fogh, Chris Gramling, Mitch Hansen, Ella Mason, Davie Chennault, and Gregory Bew

Back to Top

Track 4: Modeling and Simulation for Defense Applications
Time
Paper
8:30-9:10

Measuring Situational Awareness at the Small Unit Tactical Level
- Gregory Bew, Daniel Goodman, Olivia Nardone, Alexandra Baker, and Michael Robinson

9:10-9:50

Integrated Air and Missile Defense Red Attack Planner
- Timothy Elkins, Jacob Grant, Ehret Faircloth, Mark McCants, and James Forgrave

9:50-10:30

Optimizing Operation Unified Response
- Kevin Guadagno, Kevin Saval, Quinn Van Drew, and Sophia Vasiliadis

10:30-11:10

Special Track Break for Modeling and Simulation for Defense Applications

11:10-11:50

Improving Terrain Analysis Within Combat Modeling Programs
- Zachary Kunkle, Matthew Williams, Daniel Park, and Robert Kewley

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

Modeling the Human Terrain in a Geospatial Framework
- Christian Carrasco, Benjamin Hatton, Alex Newsome, Walt Griffin, and Pierre Han

Back to Top

Track 5: Problem Solving in Systems Engineering
Time
Paper
8:30-9:10

CBRNE Consequence Analysis Methodologies using Fuzzy Cognitive Mapping Techniques
- Joshua Norris, Ryan Powis, Derek Sanchez, Kenneth Voet, and Dr. Kenneth McDonald

9:10-9:50

Building Unit Capacity: Reinforcing Command Empahsis and Continuity of Training in Managing the C4ISR Tiered Field Support Structure
- William Baird, Margaret Churchill, Michael Felton, and Devin Wright

9:50-10:30

Reducing the Risk of Lean Six Sigma Competency Office (LSSCO) Green Belt Project Completion Time
- Maurice Alvarez, Tyler Bonfe, Lydia Kim, Donna Korycinski, and Beatriz Martorell

10:30-11:10

Special Problem Solving in Systems Engineering

11:10-11:50

Strategic Investments in Rail Versus Trucks for Short Haul Transportation of Munitions at Iowa Army Ammunition Plant
- Eugene Lesinski, John Farr, Rob Bickel, Braeden Blazek, John Glesener, and Joseph Jeon

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

Design of an Agricultural Runoff Monitoring and Incentive System for Maryland
- Hoon Cheong, Willie Heart, Lisa Watkins, and Harry Yoo

13:40-14:20

Give! Campaign Analysis
- Christiana Fairman, Joseph Hays, and MacKenzie Paul

Back to Top

Track 6: Hollis Award
Time
Paper
8:30-9:10

A Procedural Approach to Route Planning for Dismounted Simulated Agents under Fire
- Sean Crowley and Robert Kewley

9:10-9:50

Soldier Power on the Battlefield
- Coree Aten, Andrew Michalowski, Maurice Williams, Cody Stamm, and Paul Evangelista

9:50-10:30

Special Track Break for Hollis Award

10:30-11:10

Using Big Data and Network Centrality Metrics to Assist Regionally Aligned Forces in Identifying Influencers in their Operating Environment
- Caitlin Rowe, Jed Lee, Ruben Vargas, Maxat Nugmanov, and David Beskow

11:10-11:50

Raven Eye: A Mobile Computing Solution for Site Exploitation
- Juan Archuleta, Sergio Jimenez, Ben Kline, Diana Tsang, and Steven Henderson

Back to Top

Track 7: Decision Analysis
Time
Paper
8:30-9:10

Analyzing Command Posts Using Hierarchical Value Modeling
- Colton Cupp, Domingo Hilario, Scott Rapuano, and Scott Hunter

9:10-9:50

Decision Support Tool for Designing Niche Small Package Delivery Aerial Vehicles (DST-NSPDAV)
- Ashruf Ali, Nathan Ballou, Brad McDougall, and Jorge Luis Valle

9:50-10:30

CAA Portable Multiple Attribute Decision Analysis Tool
- Thomas Boule, Eliot Knotts, Dirk Vandermeyden, and William Holmes

10:30-11:10

Design of a Primary Flight School Decision Support System
- Alicia Talley, Raymond Lohr, Sezen Acur, and Erwin Camacho

11:10-11:50

Special Track Break for Decision Analysis

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

Chemical, Biological, Radiological, Nuclear and Explosive Consequence Management Assessment Method Synthesis
- Alexander Fumerelle, Marshal Malone, Mackenzie Ohlinger, Madison Oliver, and Kenneth McDonald

13:40-14:20

Soldier Power on the Battlefield
- Coree Aten, Andrew Michalowski, Maurice Williams, Cody Stamm, and Paul Evangelista

Back to Top

Track 8: Modeling and Simulation
Time
Paper
8:30-9:10

Modeling Complex Adaptive Environments
- Aaron Armstrong, Keita Rodgers, Jessica Stokes, James Wartski, and Edward Teague

9:10-9:50

Model Simulation in Support of Information Operation Courses of Action
- Robert Kough, Travis Otey, Jarrett Brownfield, Joseph Giffin, and Edward Teague

9:50-10:30

AlloSource Tissue Storage Optimization
- John Hamm, Andrew Reese, Taylor Vonasek, Maj Jesse Pietz, and Capt Taylor Leonard

10:30-11:10

Illuminating Trade Decisions in Support of the Engineered Resilient Systems Architecture
- Coleman Grider, Robert Hill, and Hunter Wood

11:10-11:50

Special Track Break for Modeling and Simulation

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

Changes in Human Vulnerability and Resilience with Respect to Various Streamflow Allocations in the Nile River Basin
- Jesse Horne, Margaret Crisman, and Spencer Carroll

Back to Top

Track 9: Engineering Management
Time
Paper
8:30-9:10

Cost and Performance Analysis of a Sediment Removal and Processing System for the Lower Susquehanna River Dams
- Saqib Qureshi, Raymond Fontaine, Samuel Saleeb, and Joel Stein

9:10-9:50

Analysis of the Impact of Enhanced FOD Inspection for the Aircraft Manufacturing Process
- Justin Amoyal, Roman Garber, Marwan Karama, Meba E. Kassahun and Anoosha Koohi

9:50-10:30

Economic Analysis of Procuring Civilian Aircraft to Support the United States Air Force Operational Support Airlift Fleet
- Jessica Canada, Joseph Frank, and Samuel Wieser

10:30-11:10

Cost Benefit Analysis of Chinook Block II Modernization
- Nicholas Bruno, Alyssa Hanson, Nathan Miller, and Patrick Taylor

11:10-11:50

Special Track Break for Engineering Management

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

An Attribute-Driven Life Cycle Cost Framework
- Hayden Pierce, Patrick Kelly, Bruce Spencer, and Elle Taylor

Back to Top

Track 10: Model Based Systems Engineering
Time
Paper
8:30-9:10

Analysis of Veteran Disability Claim Process Data
- Seth Csan, Stephanie Eldridge, Cody Haff, Ryan Mansbach, and Eric Tollefson

9:10-9:50

Using SysML to Design a Web Platform for Veteran Skill Development
- Luke Jenkins and Stephen Sapol

9:50-10:30

Modeling Aerial Ports of Embarkation
- Barret Crawford, James Kelly, Krishawn Tillett, Raphael Waruinge, and Elizabeth Schott

10:30-11:10
Special Track Break for Model Based Systems Engineering
11:10-11:50

Evaluation Framework for BMD System Effectiveness and Value
- Alyssa Cheney, Alex Hernandez, Constantine Samios, Dianne Deturris, and Matthew Houston

11:50-13:00
Special Lunch Break
13:00-13:40

Using Big Data and Network Centrality Metrics to Assist Regionally Aligned Forces in Identifying Influencers in their Operating Environment
- Caitlin Rowe, Jed Lee, Ruben Vargas, Maxat Nugmanov, and David Beskow

Back to Top